Jakie predyspozycje powinien mieć kandydat na studia dziennikarskie?

Podziel się

Coraz więcej osób chce studiować dziennikarstwo. Agencje reklamowe, redakcje czasopism i portali internetowych, stacje telewizyjne i radiowe poszukują ludzi do pracy, ale nie każdy w tej pracy się odnajdzie. Jakie zatem predyspozycje powinien posiadać kandydat na studia dziennikarskie?

 

Idealny dziennikarz

Nie istnieje chyba dziennikarz idealny ani zestaw cech idealnego dziennikarza. Wiele zależy od miejsca pracy. Charakter pracy dziennikarskiej jest różny w zależności od tego, czy na spokojnie przygotowuje się długi artykuł w zaciszu własnego domu, na podstawie źródeł internetowych i książek z biblioteki, czy też trzeba odwiedzić miejsce, które niekoniecznie jest bezpieczne, i porozmawiać z ludźmi, zanotować relacje, zebrać wszystko w jedną całość i opisać tak, aby zaciekawić odbiorcę.

Praca dziennikarza ma różne oblicza. Są jednak pewne cechy, bez których trudno być dobrym dziennikarzem. Te cechy to między innymi zmysł obserwacji, szybkie przyswajanie i przetwarzanie informacji oraz komunikatywność i pewność siebie. W pracy dziennikarza przydaje się zwykle umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktu z ludźmi. Aby napisać dobry artykuł, trzeba zdobyć ich zaufanie. Gdy rozmówcy nabiorą zaufania, będą w stanie otworzyć się całkowicie przed dziennikarzem, opowiedzieć o tym, co czują, wyznać skrywane sekrety. Dopiero na takiej podstawie uda się stworzyć świetny reportaż.

 

Dodatkowe atuty dziennikarza

Dobrze, gdy dziennikarz ma swoją niszę, swoją pasję, coś, co kocha. Niektóre osoby wyjątkowo dobrze czują się w określonych tematach. Czasem jest to dziennikarstwo sportowe, czasem kulinaria lub dziennikarstwo śledcze. Taka pasja czyni dziennikarza bardziej wiarygodnym w oczach ludzi. Bardzo często z łatwością można stwierdzić, kto pracuje z pasją.

W pracy dziennikarza przydatne są takie cechy, jak zmysł obserwacji, umiejętność szybkiego przetwarzania informacji, a także komunikatywność i pewność siebie. Warto również, aby dziennikarz zadbał o tzw. kompetencje twarde, czyli na przykład znajomość języków obcych. W takim przypadku nie trzeba ograniczać się do źródeł polskojęzycznych. Znając język angielski, można właściwie dotrzeć do źródeł z całego świata, co znacznie ułatwia napisanie dobrego artykułu czy stworzenie dobrego reportażu. Dobry dziennikarz powinien także umieć słuchać i mieć szacunek dla każdego człowieka.


Podziel się