Sesja, czyli co?

Podziel się

Sesja egzaminacyjna. Pojęcie zapewne znane wszystkim byłym i obecnym studentom. Pierwsze skojarzenia? Zakuwanie, stres, tabletki. Nonsensopedia, jak przystało na encyklopedię humoru, definiuje sesję jako „System Eliminacji Słabych Jednostek Akademickich”. Słowa takie jak „eliminacja”, „słaby” nie nastrajają pozytywnie. W dodatku są używane przez encyklopedię humoru. Nic, tylko się załamać. Czy jednak pojęcie sesji koniecznie musi mieć pejoratywny wydźwięk? Otóż nie. Postaram się udowodnić swoją tezę.

Sesja standardowo odbywa się dwa razy w roku. Oczywiście, należy dodać jeszcze sesje poprawkowe. Jakie jeszcze wydarzenia odbywają się z podobną częstotliwością? Święta. Tak, dokładnie. Mamy w kalendarzu dwa główne święta: Boże Narodzenie i Wielkanoc. Do obydwu, podobnie jak do sesji, przygotowujemy się na sposób swój lub zaczerpnięty z zewnątrz. Możemy również ich nie świętować, podobnie jak nie przystępować do sesji. Udana sesja, jak zawody sportowe, wymaga starannych przygotowań. Oczywiście, dla niektórych studentów samo dopuszczenie do sesji jest sukcesem, tak jak dla sportowców udział w święcie sportu – igrzyskach olimpijskich. Jednak wtedy pojawiają się pokusy. U studentów jest nią wiara w skuteczne ściąganie i suplementy diety poprawiające koncentrację. W przypadku sportowców są nimi środki dopingujące. Samo odparcie tych pokus jest pozytywnym zjawiskiem, a w połączeniu z korzystnym rezultatem – prawdziwym sukcesem. Czym jest więc sesja w znaczeniu pozytywnym? Może dla wielu być zaskoczeniem i przejawem niezdrowego optymizmu twierdzenie, że sesja jest świętem. Jednakże święta religijne i święta sportowe, podobnie jak okres sesji, do którego się przygotowujemy, przeżywane są w sposób wewnętrzny i zewnętrzny. Również i nim, wbrew pozorom, towarzyszą negatywne emocje takie jak, szał świątecznych przygotowań czy stres przed zawodami. Można je przezwyciężyć. Niemniej potrzebne jest wsparcie życzliwych osób.

Kończąc, chciałbym złożyć życzenia wszystkim studentom, którzy czytają niniejszy tekst i przygotowują się do sesji. Życzę Wam, w czasie nauki do sesji, pozytywnego wsparcia ze strony bliskich. Niech sama zaś sesja, będzie przede wszystkim świętem triumfu Waszej wiedzy i okresem przeżytym spokojnie, bez niepotrzebnych stresów.

 

Witold Więckowski


Podziel się