Jakie cechy powinien mieć dobry dziennikarz radiowy?
Niektóre osoby mają dar wymowy. Mówią ciekawie i z pasją. Operowanie głosem to w dużej mierze kwestia dobrego przygotowania oraz doświadczenia. Doskonale wiedzą o tym dziennikarze, zwłaszcza ci, którzy często prowadzą audycje z gośćmi na żywo.
Pięćdziesiąt procent sukcesu
Dziennikarze radiowi pracują głosem. Na etapie wyszukiwania nowych prowadzących osoby zajmujące się naborem zwracają uwagę przede wszystkim na to, jakim głosem operuje kandydat. Preferuje się osoby o głosie przyjemnym dla ucha i niebanalnym. Śmiało można stwierdzić, że w przypadku prezenterów, dziennikarzy radiowych i lektorów głos to pięćdziesiąt procent sukcesu.
Doświadczenie
Osoby prowadzące audycje radiowe musi cechować płynność wypowiedzi. Nie mogą się zacinać. Ludzie, którzy zarabiają głosem, muszą też wiedzieć, jak ten głos modulować, aby ich wypowiedzi były ciekawsze. Jeśli prowadzący prezentowałby określone treści w sposób monotonny, audycje radiowe byłyby po prostu nudne. Trudno jest skupić uwagę na takich programach. Prezenter musi mówić w sposób atrakcyjny dla słuchaczy.
Nie jesteśmy sami
Trzeba mieć na uwadze, że przy radioodbiornikach znajdują się słuchacze, którzy chcą mieć wpływ na to, co się dzieje na antenie. Po drugiej stronie mikrofonu siedzi zaproszony gość lub inny prowadzący, z którym prowadzimy rozmowę. Kontakt ze słuchaczami odbywa się również na żywo na antenie.
Zarabianie głosem to niełatwy kawałek chleba. Trzeba się ciągle uczyć i rozwijać. Słuchacze powinni znaleźć w naszym głosie oraz sposobie mówienia elementy, które sprawią, że zainteresują się naszym programem. Praca w rozgłośni radiowej wymaga także współdziałania z wieloma ludźmi, np. informatykami, producentami czy realizatorami dźwięku, którzy starają się, aby na antenie wszystko wypadło jak najlepiej. Warto ściśle współpracować, aby efekty zadowoliły i twórców audycji, i słuchaczy.