Dlaczego warto studiować dziennikarstwo?

Podziel się

Zawód dziennikarza pociąga wielu młodych adeptów. Ale chęć wykonywania zawodu dziennikarza nie jest jedynym powodem, dla którego wybieramy studia dziennikarskie. Studia na tym kierunku dają też szereg umiejętności, które mogą okazać się pomocne w wielu sytuacjach.

Szerokie spojrzenie na świat

Studia dziennikarskie uczą nie tylko warsztatu pisarskiego czy tego, jak budować barwne wypowiedzi. Na studiach dziennikarskich dowiemy się również, jak pozyskiwać informacje i gdzie ich szukać. Zdobędziemy też mnóstwo ogólnej wiedzy na temat świata, i to nie tylko mediów. Jednym z wielu plusów studiów dziennikarskich jest poszerzenie horyzontów myślowych. Dlatego studia te mogą być zarówno drogą do zawodu dziennikarza, jak i sposobem na znalezienie własnej ścieżki kariery, niekoniecznie w mediach.

Umiejętności przydatne nie tylko w mediach

Nie każdy może zostać dziennikarzem. Do tego zawodu nadają się przede wszystkim osoby przebojowe, lubiące kontakt z ludźmi i — co niezwykle ważne — ciekawe świata. Tylko takie osoby mogą wiarygodnie formułować opinie w mediach, zwłaszcza w radiu i telewizji. Studia dziennikarskie uczą, jak te drzemiące w nas talenty rozwijać. Nie sztuką jest mówić mądrze, kiedy nikt nas nie słucha. Dlatego na studiach dziennikarskich dużą wagę przykłada się do umiejętności prowadzenia wystąpień publicznych. Służą temu zarówno ćwiczenia, jak i praktyki w mediach. Takie umiejętności w dzisiejszych czasach przydają się już nie tylko w pracy dziennikarza, ale wszędzie tam, gdzie istotną rolę odgrywa komunikacja społeczna. Będą to zatem wszystkie zawody związane z reklamą i mediami, edukacją medialną czy public relations. Umiejętności zdobyte na studiach dziennikarskich przynoszą dzisiaj korzyści chociażby właścicielom firm, szkoleniowcom czy trenerom, zwłaszcza jeśli swój biznes opierają oni w jakiejś części na mediach społecznościowych.


Podziel się